O Jakone

 

Jakon (Smallanthus sonchifolius) je tradičná peruánska plodina, pestovaná pre liečivé účinky ako listov, tak aj plodov. Veru, už starí Inkovia spoznali jeho zázračnú silu! V ich dobách bol jakon jednou z najviac pestovaných plodín a používal sa jednak k stravovaniu a jednak ako liek. Darilo sa mu na nížinách i v horách Ánd, pretože je to nenáročná a odolná rastlina.

 

Na dlhší čas sa na jakon pozabudlo, no v posledných rokoch bol znovuobjavený a dnes sa pestuje po celom svete. Peruánski domorodci mu dali meno „yaku“, v preklade „voda“. V anglicky hovoriacich krajinách sa nazýva „yacon“, po španielsky „yacón“, po francúzsky „poir de terre“, po taliansky „polimnia“, po nemecky „Erdbirne“ a po maďarsky „inkagumó“. V niektorých oblastiach sa pre jakon používa názov „peruánska slnečnica“.

 

V krajinách pôvodu je to trvalá rastlina, ale v našich podmienkach sa dá pestovať len ako jednoročná. Rozmnožuje sa vegetatívne - sadia sa takzvané „kaudexy“, ktoré rastlina vytvára vo svojej podzemnej časti. Vzhľadom na to, že jakon je mimoriadne citlivý na mráz, kaudexy alebo v parenisku vypestované sadenice jakonu sa vysádzajú do voľnej pôdy až koncom apríla a v máji a zber úrody je potrebné vykonať pred prvými jesennými mrazmi.

 

Nadzemná časť rastliny ke mohutná, rozvetvená a vysoká (v Peru dorastá až do výšky 3 m, na južnom Slovensku narastie až do výšky 2,7 m), s hustým olistením a ku koncu vegetačného obdobia s malými žltými, slnečnici podobnými kvetmi. Listy sú veľké, svetlo- alebo tmavozelené, niekedy aj fialové, jemne ochlpené a majú trojuholníkový tvar.

 

Drvené sušené listy jakonu slúžia k príprave liečivého nálevu. Listy je možné zbierať a sušiť počas celého vegetačného obdobia. Pravidelné pitie jakonového čaju pomáha pri prevencii a liečbe viacerých takzvaných civilizačných chorôb: znižuje hladinu cukru v krvi (pri diabetes), chráni a napráva črevnú mikroflóru, čím znižuje cholesterol a upravuje krvný tlak, pomáha pri liečbe osteoporózy a chorých kĺbov, vďaka polyfenolom a antioxidantom znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a blahodarne pôsobí na tráviaci trakt.

 

Listy obsahujú aj látky, ktoré majú antibakteriálne a protizápalové účinky.

 

Ku konzumácii sú určené jedlé koreňové hľuzy, ktoré majú podlhovastý oválny tvar a šupku fialovej alebo žltej farby. Sú šťavnaté, krehké, sladkasté, chrumkavé a chutia mierne ovocne. Pod jednou rastlinou môže narásť 8 až 12 hľúz rôznej veľkosti, od 100 do 500 g, výnimkou však nie sú ani kilogramové kusy. Skladovaním sa sladkosť a vôňa hľúz zvyšuje.

 

Jakon je výborným doplnkom stravy pre všetkých, ktorí dbajú o zdravú výživu. Je veľmi bohatý na inulín a fruktooligosacharidy (FOS). Inulín je prírodný polysacharid, ktorý sa skladá z 97% fruktózy a z 3% glukózy. Je významný pre ľudský organizmus, pretože vytvára zdroj živín pre bifidobaktérie, chráni hrubé črevo pred zápalmi a nádormi, posilňuje imunitný systém, podporuje syntézu vitamínov, upravuje hladinu glukózy v krvi, znižuje obsah lipidov a hladinu cholesterolu a zvyšuje absorpciu minerálnych látok. FOS normalizujú stav mikrobiálnej flóry hrubého čreva a kvôli nízkej energetickej hodnote sú doporučené obéznym ľuďom a diabetikom. FOS tiež zlepšujú zdravotný stav tráviaceho traktu a zabraňujú kvasinkovej infekcii. Inulín pôsobí aj proti zápche, znižuje sérový a pečeňový cholesterol a zvyšuje hustotu kostí.

 

Vlákniny v hľuzách jakonu uľahčujú vyprázdňovanie čriev a pomáhajú znižovať hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Zlepšujú gastrointestinálny stav organizmu, zlepšujú toleranciu glukózy a inzulínovú odpoveď, znižujú hladinu tuku v krvi a krvný tlak. Znižujú tiež rizikové faktory srdcových koronárnych chorôb, riziko vzniku a vývoja niektorých typov rakoviny a zvyšujú pocit nasýtenia žalúdka, čím redukujú obezitu.

(zdroj: Eloy Fernández, Iva Viehmannová a kolektiv: Netradiční plodiny pro diabetiky, Grada 2010)

 

Hľuzy jakonu sa po ošúpaní dajú jesť v surovom stave, výborné sú v rôznych zeleninových či ovocných šalátoch, môžu sa variť, dusiť, piecť aj zavárať. Pri varení sa nerozvaria. Jakon sa môže použiť aj ako náhrada bambusových výhonkov v čínskych jedlách. Vo svete sa tiež konzumujú vo forme sušených čipsov a vyrába sa z nich aj nízkokalorický sirup (aj) pre diabetikov.

 

Pre vysoký obsah bielkovín je možné použiť posekané stonky a listy jakonu ako krmivo pre hospodárske zvieratá.